Dec. 1.
Azt olvasom: „Műbogár Szegedről”
Mindjárt rávágtam magamban, van ott elég élő bogár, nemcsak a panelházakban, hanem a város minden épületében. Kiirthatatlanok. Többek között ezért is menekültem el onnan, az idioszinkrázia nyomasztó rém, örüljön, akinek nincs ilyenje.
A műbogár egyébként katicabogár-robot, számos érzékelője mindenféle tudományos kísérletre alkalmassá teszi. A feltalálóra még az egyetemről emlékszem: eleven, vidám, kapcsolatokra kész fiatalember volt. „A robotkatica újbóli munkába állításán Londonban a 81 éves feltaláló is ott lesz” – ezt írja az újság. Hogyhogy 81 éves? Még csak most láttam befordulni a fizikai kutatólabor előtti folyosóra.
http://www.stop.hu/tudomany/szegedrol-oldottak-meg-london-mubogar-ellatasat/969044/
Dec. 2.
Akkora volt a köd, hogy az út széle sem látszott.
Dec. 3.
Bernadette nővér minden héten küld egy levelet, mindig valamilyen megvilágosító példával az életben mutatkozó nehézségekről. Most éppen egy öreg cherokee indián példabeszédét küldte a jó oroszlánról és a rossz oroszlánról.
Az egyik gonosz -- ő a harag, irigység, bánat, mohóság, arrogancia, önsajnálat, bűntudat, sértődöttség, kisebbrendűség, hazugságok, önteltség, felsőbbrendűség és ego. A másik jó: ő az öröm, béke, szeretet, remény, derűs nyugalom, alázat, kedvesség, jóakarat, empátia, nagylelkűség, igazság, együttérzés és hit. Az fog megnőni, amelyiket táplálod – mondta az öreg cherokee.
Bernadette nővér a római Szent István Ház vezetője. Megkérdezte még a nyáron, fölvegyen-e a levelezőlistájára. Természetesen udvariasan beleegyeztem. Nem gondoltam, hogy néha olyan gondolatot rejt a heti lelkigyakorlatok példázataiba, amilyen addig meg se fordult a fejemben.
*
Az én húgom ma a következő levelet kapta:
Kedves Edit!
Gratulálok, mert 2016. augusztus 31-ig hivatalos tankönyvvé váltak a
könyvek.
Ma kaptam meg a határozatokat a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól.
Üdv.: János
A levél hátterében akkora siker rejtőzik, hogy hamar összefoglalom, miért is vagyok olyan büszke az én testvérhúgomra. Először is, vagy húsz éve tanulnak a karosszérialakatosok elméleti anyagot az Edit régebbi könyvéből. Az idő eljárt a könyv is meg az írója fölött is, de az utóbbin egyáltalán nem látszik. Sportos, tevékeny, családot maga köré szervező nő, de még tankönyvírásra is lett ideje, amikor a Műszaki Kiadóból megkeresték, hogy írna-e új, korszerű tankönyvet, amelynek tankönyvvé válásához nem elég a könyvkiadó ajánlása, a magasságos minisztérium, a területi iparkamara, az iparitanulók oktatásának függetlenített szakembergárdája, még valahol a szférák fölött valakiknek bólintaniuk kell rá, hogy igen, tankönyv ez, megvehetik az iskolák, ha akarják.
Mint kívülálló, két nagy értékét látom az új könyvnek. Az egyik: hogy tanulható. Eleven, jó szöveg, tömör és korrekt, ugyanakkor szemléletes és tárgyszeretettel van megírva. A másik: a gyakorlópéldák életközelisége. A szakmai tudnivalókat a nagy autógyárak gépsoraihoz meg a korszerű autószerelő műhelyek felszereléséhez kapcsolja, sőt figyelmeztet a jövő várható kihívásaira és még sok más, itt nem részletezhető szakmai feladatra. Példái azt sugallják: akarj fiam jó szakember lenni.
Dec. 4.
Megyek a templomba. Gitáros mise lesz a Mikulás-ünnepre gyerekeknek. Meg arra is kíváncsi vagyok, milyen szentbeszédet mond az atya erről.
*
Semmi se úgy volt, ahogy ígérték. Nem volt gitár, de volt Mikulás. Azzal ült le az oltár elé, hogy na, gyerekek, ki tud egy szép verset? Senki sem jelentkezett, hogy tudna. Volt ott vagy harminc tíz év körüli nebuló, sokan a nagymamájukkal jöttek, de egyik se volt hajlandó szerepelni a templomban. Hosszas nógatás után az atya is, meg a Mikulás is föladta, elkezdték az ajándékosztást. Álljatok sorba, mint az áldozásnál, utasította a pap a gyerekeket. Ártatlanul, nagy zavarban lépegettek a gyerekek a Mikulás felé. Remélem, belőlük jobb emberek lesznek, mint a mi Télapó-ünnepen felnőtt nemzedékünk. Igaz, az egykori ünnepélyek jobban meg voltak szervezve.
A szentbeszéd pedig arról szólt, hogy gondoljuk át, mit jelent a kisded születése, ne csak azon törjük a fejünket, kinek milyen ajándékot veszünk, és mivel legyen tele az ünnepi asztal.
Dec. 5.
Egy kín keserv, ha nyolc óra előtt kell fölkelnem. Az ébresztőóra úgy van beállítva, hogy ha nem zárjuk el, ötpercenként újra cincog. Ma háromnegyed óra hosszáig nyomogattam ki a cincogóját, de már a macska is nekidőlt odakinn az ajtónak, muszáj volt fölébredni.
*
A tegnaphoz még annyit: krémest sütöttem a vasárnapi ebédhez, kiraktam a teraszra hűlni. A cinkék vagy szeretik a krémest, vagy kiváncsiak, mert percek alatt körbeugrálták a tálcát.